Akné ve vlasech: Jak se vypořádat s boláky na pokožce hlavy a předcházet jim

Akné bohužel není výsadou jen obličeje. Objevit se může kdekoliv na těle, a to dokonce i na pokožce hlavy. Kromě toho, že jsou boláky ve vlasech nevzhledné, a na sebevědomí člověku rozhodně nepřidají, jsou i velmi nepříjemné. Oproti akné na jiných místech totiž svědí. Navíc mohou způsobit různé záněty a zhoršit tak celkový stav vlasů. Jak se akné ve vlasech zbavíte a jak mu předejít?  

svědivá pokožka hlavy

Zdroj: Canva

Příčiny vzniku boláků ve vlasech 

Příčiny vzniku akné nejen ve vlasech jsou různé. Hlavním spouštěčem je ucpání kožních pórů a vlasových váčků směsí odumřelých buněk a mazu. Jak k tomu dochází? 

Především v pubertě za akné stojí přirozené hormonální změny, které způsobují zvýšenou produkci mazu. Stejnou mírou k hormonální nerovnováze, a tedy i vzniku boláků, přispívá psychická zátěž, stres a špatná životospráva.   

Hormony však nejsou jediným možným viníkem. Akné totiž může zapříčinit i bakteriální onemocnění, špatná péče o vlasy či nevhodně zvolené vlasové produkty.  

  1. Hormonální příčiny 

Ať už je na vině puberta, menstruační cyklus nebo stres, hormonální změny nás mohou pěkně potrápit. Nadměrné množství androgenů v těle totiž stimuluje produkci kožního mazu, což vede právě k ucpávání kožních pórů.  

Naštěstí lze hladinu těchto hormonů snížit, a to dokonce i přírodní cestou. Pomůže především vhodná skladba jídelníčku a doplňky stravy.  

Tip: Zjistěte, jak bojovat s akné přírodní cestou.  

  1. Špatná životospráva 

Nedostatek spánku, stres a nevhodná strava jsou zlo. Pokud se váš jídelníček skládá z větší části z potravin s vysokým glykemickým indexem (bílé pečivo, těstoviny, sladké nápoje, sladké ovoce…), pak se stav vaší kůže může viditelně zhoršit. Akné spouští i přecitlivělost na mléčné produkty 

 tamas-pap-XO5qTnr0a50-unsplash

Zdroj: Unspash 

  1. Bakteriální onemocnění 

Obvykle bakterie propionibacterium acnes řádí především na obličeji, trupu a zádech, avšak způsobit vřídky mohou i ve vlasech. Není to ale příliš častý případ.  

  1. Pokrývky hlavy a styling 

Čepice naši hlavu chrání před únikem tepla, jejich nošení ovšem způsobuje zvýšené pocení a zapařování pokožky. To samé platí i o šátcích a sportovních čelenkách. Vznik boláků na hlavě může mimo čepice zapříčinit i příliš těsný účes.  

  1. Nevhodná péče o vlasy 

Ať už používáte příliš horkou vodu, vlasy třete moc agresivně nebo si vlasy myjete až moc často nebo naopak málo, výsledek je vždy stejný zvýšená produkce kožního mazu.  

  1. Nevhodně zvolené produkty k péči o vlasy 

Nevhodný šampon či špatně aplikovaný kondicionér jsou jen začátkem příběhu. Póry si můžete ucpat také nejrůznějšími stylingovými přípravky jako jsou gely, vosky či spreje.  

 Firefly žena, která si myje vlasy ve sprše 86822

Zdroj: Adobe Firefly 

Jak vzniku akné ve vlasech předcházet? 

Jelikož má akné spoustu různých příčin, je třeba na prevenci jít komplexně.   

  1. Změna životosprávy 

V první řadě vám neuškodí zdravá životospráva dopřávejte si dostatek spánku, vyváženou stravu a bojujte se stresem například pomocí relaxačních technik jako je mindfulness či meditace. 

Nezapomeňte svému tělu dodávat dostatek vitaminů a minerálů. Pro zdraví kůže a vlasů je důležitý zejména biotin, zinek, selen nebo vitamin C.  

V neposlední řadě je také důležitá dostatečná hydratace. Každý den bychom měli vypít cca 3045 ml vody na kilogram naší hmotnosti.  

  1. Vyrovnání hladiny hormonů  

Jestliže máte podezření, že za vaším akné stojí hormonální nerovnováha, kromě úpravy jídelníčku si můžete pomoci i přírodními doplňky stravy s obsahem bylinek pro ženské zdraví jako je drmek, kontryhel či řebříček

Zobrazené produkty: Cyklické kapky „Marianna“, „Poetika“, „Amazonka“, „Magika“.  

  1. Používání vhodných produktů  

Určitě se vyhýbejte šamponům s obsahem parabenů a sulfátům. Zaměřte se na takové, které jsou určené vašemu typu vlasů a jsou co nejvíce šetrné. 

Pro podrážděnou pokožku se sklony k akné jsou vhodné přírodní tuhé šampony  ve formě mýdla nebo čistící šampony s obsahem účinných látek, jako je kyselina salicyová, benzoyl peroxid nebo AHA kyseliny.  

Zobrazené produkty: ALMARA SOAP - přírodní mýdla: ALMARA SOAP Přírodní mýdlo Baby 90 g, ALMARA SOAP Přírodní mýdlo Black as my soul 90 g, ALMARA SOAP Přírodní mýdlo Dead Sea 90 g 

 

Jestliže se vaše pokožka přirozeně velmi mastí, zkuste nahradit kondicionér vlasovým tonikem. Bylinná tonika totiž regulují tvorbu kožního mazu, a navíc pokožku krásně vyživí a zklidní. Při výběru vhodného tonika se opět řiďte typem a potřebami vašich vlasů.  

  1. Správná péče o pokožku hlavy 

Obecně platí, že bychom vlasy neměli mýt příliš často, avšak pokud se vaše pokožka hodně mastí, každodenním mytím nic nezkazíte. Důležité ale je, abyste si vlasy myli správně. Dodržujte tato jednoduchá pravidla a uvidíte, že se vaší pokožce uleví.  

Příliš horká voda škodí. Vysoká teplota vody narušuje přirozenou ochrannou vrstvu vlasů a může tak způsobit podráždění pokožky.  

Horká teplota navíc stimuluje mazové žlázy, proto dbejte na to, aby voda při mytí vlasů byla vždy jen vlažná. Kromě toho, že je k pokožce hlavy šetrnější, umožní vlasovým produktům, aby se lépe vstřebaly.  

Buďte jemní. Další chybou, které se často dopouštíme, je příliš agresivní tření při nanášení šamponu. Pokožku hlavy masírujte jemně bříšky prstů. Jedině tak podpoříte správné prokrvení a odstraníte odumřelé buňky bez mechanického poškození kůže a vlasů.  

Kondicionér nanášejte pouze do délek vlasů, nikoliv na pokožku hlavy.  

Důkladně oplachujte. Nespěchejte a vždy se ujistěte, že jste vlasy důkladně opláchli. Zbytky šamponu totiž mohou podráždit pokožku.   

  1. Omezení stylingu  

Omezte používání stylingových produktů, které zbytečně zatěžují pokožku hlavy. Stejně tak se vyhýbejte těsným účesům a nechte vlasy „dýchat“.  

Co ještě (ne)dělat? 

Jestliže pravidelně navštěvujete fitness nebo se věnujete nějaké jiné fyzické aktivitě, nezapomeňte si po ní vždy umýt vlasy. Nenechávejte mytí až na večer či dokonce na druhý den ráno. Vaše pokožka se při sportu potí a tím se opět mohou ucpat póry!  

V našem dalším článku vám poradíme, jak se zbavit každodenních návyků, které zhoršují akné 

 

 

.
.
.
.