Také se o zimních večerech, kdy je venku tma a mráz, rádi doma v dece kocháte teplým světlem svíček? Ne vždy je bohužel příjemná vůně to jediné, co ze svíček do ovzduší odchází. Podívejte se s námi na zoubek běžně prodávaným parafínovým svíčkám a řekněte letos od Vánocích své “ano” přírodním alternativám.
Kterou svíčku zapálit?
Běžně prodávané svíčky se obvykle vyrábí z parafínu. Parafín se získává při destilaci ropy, a než se z něj může vyrobit vosk, je třeba ho nejprve vybělit a zbavit nechtěného zápachu. Už samotný původ parafínu by měl u ekologicky smýšlejících lidí spustit varovnou kontrolku, že tohle nebude ideální volba. Ropa je totiž neobnovitelný a vysoce neudržitelný zdroj, který zatěžuje životní prostředí při své těžbě i zpracování.
Další problém přichází na scénu při samotném pálení svíček. Při tom mohou do ovzduší unikat škodlivé látky jako karcinogenní toluen a benzen. Na velikost prostoru pálení jedné svíčky sice vypouští relativně zanedbatelné množství toxinů, ale přesto… Opravdu chcete provonět váš domov tímto způsobem?
Přírodní svíčky se naproti tomu obvykle vyrábí ze včelího, sojového, kokosového nebo palmového vosku. Jde o obnovitelné, ekologicky plně rozložitelné zdroje, které jsou (s výjimkou kontroverzního palmového tuku) šetrné k životnímu prostředí i našemu zdraví.
Přírodní svíčky hoří rovnoměrně a nedochází při tom k hromadění vosku po stranách. Současně svíčky hoří čistým plamenem a nezanechávají saze.
Parafínové svíčky
- Obvykle nejlevnější volba
- Jsou produktem ropy, jejíž těžba i zpracování jsou extrémně nešetrné k životnímu prostředí
- Mohou při hoření do ovzduší uvolňovat toxické, karcinogenní látky
- Obvykle obsahují umělé parfemace a barviva (které mohou obsahovat další škodlivé látky)
Sójové svíčky
- Vosk se získává ze sójových bobů = přírodního obnovitelného zdroje
- Sójový vosk je biologicky rozložitelný
- Hoří déle a pomaleji než parafínové svíčky
- Hoří čistým plamenem
- Mají měkké, jemné světlo
Svíčky z včelího vosku
- Hoří čistým plamenem bez sazí
- Mají teplejší plamen než sójové svíčky
- Hoří déle než sójové a parafínové svíčky
- Svým hořením čistí - ionizují - vzduch v místnosti
- Vhodné pro alergiky a astmatiky
- Méně odkapávají
Esenciální oleje
Druhou variantou, jak provonět svůj domov, je přímo pomocí esenciálních olejů (které jsou obvykle obsažené i v přírodních svíčkách). K rozptýlení vůně do vzduchu vám pomůže aromalampa nebo aromadifuzér.
Aromalampa vs. aromadifuzér
Aromalampy olejíčky rozptylují do vzduchu pomocí tepla - ať už s pomocí hořící svíčky nebo elektrického připojení. Aromalampa by měla být vždy důkladně vybraná, protože nekvalitní zpracování (např. příliš mělká miska na vodu nebo malý prostor mezi miskou a hořící svíčkou) způsobovat přepalování olejejíčků a znehodnocení jejich léčivých schopnosti. Může tak docházet k uvolňování nechtěných látek do ovzduší a efekt aromaterapie je tak zmařený. Obecně se v aromalampě olejíčky také vypařují rychleji a jejich spotřeba je tak vyšší.
Aromadifuzéry většinou fungují na principu ultrazvukového odpařování. Olejíčky se při nich nezahřívají a nedochází tak k přepalování a potenciálnímu vzniku toxických látek. Oproti aromalampám navíc pomáhají zvlhčovat vzduch a jsou úžasné právě pro zimní období, kdy je vzduch přirozeně sušší. Pomáhají tak předcházet kašli, škrábání v krku i vysoušení pokožky vlivem topení, které ze vzduchu bere potřebnou vlhkost.
Esenciální oleje pro vánoční období
- má hřejivou, výraznou vůni
- působí antibakteriálně
- pomáhá při nachlazení a kašli
- podporuje trávení
- zmírňuje stres a napětí
- má sladké citrusové aroma
- působí jako přírodní antidepresivum
- zlepšuje náladu
- dodává energii
- má antimikrobiální účinky
- má antiseptické účinky
- stimuluje organismus
- zmírňuje únavu
- podporuje celkové uvolnění
- pročišťuje vzduch v místnosti
- má hřejivou vůni
- ničí škodlivé bakterie
- ulevuje od nevolnosti
- zmírňuje kašel
- podporuje soustředěnost a bystrost