Není ani suchá, ani mastná. Některá kosmetika ji příliš vysušuje, jiná vede k nepříjemnému lesku a vzniku pupínků. Jak vyhovět pleti, která v sobě spojuje dva protipóly?
Co je smíšená pleť
Smíšená pleť se projevuje suchými a mastnými částmi tváře. Obvykle bývá mastnější oblast tzv. t-zóny (čelo, nos, brada), zatímco tváře a oblast okolo očí bývají suché.
Právě tato kombinace způsobuje, že pleť vyžaduje speciální péči. Kosmetika pro suchou pleť totiž může pleť příliš zatěžovat, ucpávat kožní póry a vést ke vzniku pupínků právě v oblasti t-zóny. Kosmetika pro mastnou pleť naopak může vysušovat už tak suché tváře a způsobovat nepříjemné pnutí, svědění a hrubou texturu pokožky.
Proč vzniká
Podobně jako ostatní typy pleti (normální, mastná, suchá, problematická) je i smíšená pleť z velké části dílem genetiky a souvisí s mírou aktivity mazových žláz. Přispět mohou ale i vnější faktory, například změny počasí během roku, hormonální změny, chronický stres nebo používání nevhodné kosmetiky.
Zásady péče o smíšenou pleť
Používejte šetrnou čisticí kosmetiku
Při výběru odličovače a čisticí kosmetiky sáhněte po produktech, které pleť nadměrně nevysušují a nenarušují její přirozené pH. Vyhněte se kosmetice s obsahem alkoholu a ingreciencí jako je SLS (sodium lauryl sulfate), triclosan a parabeny.
Na čištění pleti také nikdy nepoužívejte klasické tuhé mýdlo. Běžná mýdla totiž mají velmi zásadité pH (kolem hodnoty 10) a narušují tak zdravé pH pleti. To se poté může projevit právě nadměrným vysoušením, nebo naopak nadměrnou tvorbu kožního mazu.
Pokud máte tuhá mýdla raději než tekuté čisticí prostředky, pooohlédněte se po takových, která jsou pro mytí pleti speciálně vytvořená. Vyzkoušejte šetrné přírodní mýdlo Konopí pro suchou a problematickou pokožku od ALMARA SOAP.
Vyhněte se komedogenním ingrediencím
Protože se smíšená pleť v některých oblastech tváře nadměrně mastí, může u ní docházet k ucpávání kožních pórů a vzniku nedokonalostí. Abyste tuto tendenci ještě nezvyšovali, vyhněte se komedogenním ingrediencím v kosmetice.
Mezi nevhodné ingredience patří například:
- minerální olej
- vazelína
- lanolin
- isopropyl palmitate
- isopropyl isostearate
- propylene glycol-2 (PPG-2)
- cetearyl Alcohol
- butyl stearate
- isostearyl neopentanoate
- myristyl myristate
- decyl oleate
- octyl stearate
- octyl palmitate
- isocetyl stearate
- laureth 4
- oleth-3
- sodium Lauryl Sulfate
- xylene
Používejte pravidelně (ale ne příliš často) peeling
Pleťový peeling šetrně odstraňuje odumřelé buňky, které mohou na pleti ulpívat a ucpávat kožní póry. Zároveň pomáhá zbavovat šupinek suché kůže a hrubou pokožku na tvářích zjemňovat a vyhlazovat.
Při výběru peelingu dejte pozor, aby šlo opravdu o peeling určený na obličej. Tělový scrub s částečkami cukru nebo soli není na citlivou pokožku obličeje vhodný. Sáhněte raději po jemném peelingu s jojobovými estery od Nobilis Tilia nebo třeba enzymatickém peelingu s AHA kyselinami od Dulcia Natural.
Peeling do své péče zařaďte 1-2x týdně. Častější používání může narušovat zdravou kožní bariéru a činit pokožku citlivější k nepříznivým vlivům okolí.
Upřednostněte kosmetiku na vodní bázi
Kosmetika na vodní bázi má lehčí konzistenci, snadno se vstřebává a na kůži nezanechává mastný film. Velmi prospěšná proto jsou například séra s kyselinou hyaluronovou, která pokožku do hloubky hydratuje, aniž by ji zatěžovala, a rozjasňuje zároveň mdlou, suchou pleť.
Zkuste multi-masking
Protože smíšená pleť v sobě spojuje dva různé typy pleti, není na škodu občas také použít dva různé typy kosmetických produktů. Vyzkoušet to můžete zejména u pleťových masek a dopřát tak své pleti komplexní péči.
Jak na to? Jednoduše na oblast T-zóny použijte čisticí masku pro vyrovnání tvorby kožního mazu a současně na suchá místa (zejména tváře a oční okolí) aplikujte jinou masku, určenou k hydrataci a hloubkové výživě.