Kojení je kouzelným obdobím, které se výrazně podílí na správném vývoji děťátka a posiluje vzájemné pouto mezi maminkou a miminkem. Co když se ale kojení nedaří a přináší víc starostí než radosti? Jak přírodní cestou podpořit tvorbu mléka i svou psychickou pohodu během kojení?
Proč kojit?
Mateřské mléko obsahuje veškeré živiny, které dítě potřebuje do 6. měsíců věku. V ideálním poměru se v něm vyskytují všechny látky, které potřebuje pro správný růst a vývoj. Kojení je důležité také pro správný rozvoj imunitního systému dětí, protože mateřské mléko obsahuje velké množství protilátek, které pomáhají dítěti bojovat proti škodlivým virům a bakteriím.
Ve výsledku kojení může pomoct snižovat riziko mnoha onemocnění, jako například:
- zánět středního ucha
- zánět dýchacích cest
- nachlazení a virózy
- alergie, astma, atopický ekzém
- diabetes
- Crohnova choroba
- Leukémie
Studie také ukazují, že děti, kojené více než 4 měsíce, mají výrazně nižší riziko nadváhy a obezity. Kojené děti totiž mají v těle více leptinu, hormou, který ovlivňuje chuť k jídlu a ukládání tuku. Současně mateřské mléko podporuje vývoj “hodných” bakterií ve střevech, což taktéž ovlivňuje ukládání tuku.
Kromě fyzických účinků má kojení výrazný vliv také na emoční vývoj dítěte a na tolik důležitý vztah s pečující osobou. Během těhotenství je dítě s maminkou tak spojeno, že jsou v podstatě jednou osobou. Kojení tak vytváří přechodnou fázi mezi tímto spojením a oddělením dítěte jako samostatně fungujícího člověka. Při kojení se také vylučuje hormon oxytocin, “hormon lásky”, který posiluje emoční pouto mezi dítětem a matkou.
Pro maminky kojení znamená také snadnější hubnutí po porodu, nižší riziko poporodní deprese, sníženou hladinu stresových hormonů a nižší riziko osteoporózy, rakoviny prsu a vaječníků.
Když se kojení nedaří…
Přestože je kojení pro miminko velmi prospěšné, je důležité nestresovat se, když to zrovna nejde. Psychická nepohoda rodičů totiž může mít mnohem horší vliv na vývoj dítěte než to, že nebude krmené z prsu. A paradoxně to může taky být právě stres a tlak na kojení, co samotný proces narušuje.
Prioritou by proto měla vždycky být psychická pohoda dítěte i maminky.
Potravinové doplňky
Samotnou laktaci můžete poté podpořit díky speciálním bylinným čajům a přidáním určitých ingrediencí do vašeho jídelníčku. Příznivý vliv mají například:
- potraviny bohaté na bílkoviny
- zelená listová zelenina
- dýně
- batáty
- česnek
- ovesné vločky
- ječmen
- pivovarské kvasnice
- semena pískavice
- sezamová semínka
- masáží prsou a také kontaktem kůže na kůži s dítětem.
Z bylinek je potom během kojení vhodný například:
- fenykl
- anýz
- kmín
- heřmánek
- meduňka
- kontryhel
- pampeliška
Masáž prsou na podporu kojení
Podpořit tvorbu mléka a správné kojení můžete také pomocí jemné masáže prsou. Masáž můžete provádět před i po kojení. Před kojením vám podpoří přirozený uvolňovací reflex a po kojení zase pomůže prsa vyprázdnit a podpořit tak vyšší produkci mléka. Zároveň vám uleví od pocitu těžkosti, únavy a tlaku v prsou a zklidní vaši mysl po náročném dni plném péče o vašeho drobečka.
Pro masáž můžete použít speciální masážní olej, který se současně postará také o namáhanou pokožku ňader a díky obsaženým éterickým olejům zklidní a harmonizuje vaši mysl.
Jak na masáž prsů při kojení
- Masážní olej si naneste na prs a vyhněte se přitom bradavce
- Krouživým pohyby začněte prso jemně masírovat směrem ke dvorci
- Před kojením prso umyjte, aby vaši přirozenou vůni miminku “nemaskovala” vůně obsažených éterických olejů
Podrážděné a popraskané bradavky
Jednou z dalších výzev, které vás při kojení mohou potkat, jsou také podrážděné a bolavé bradavky z toho, jak se dítě teprve učí správně sát. Když se mu to nedaří, může tahat a žmoulat tak, že je to pro maminku velmi bolestivé. Abyste bolavým bradavkám předešly, poraďte se s laktační poradkyní, jak správně dítě přikládat, aby si osvojilo vhodnější “techniku”. Po kojení také bradavky ideálně vždy natřete hojicím krémem nebo olejem, který napomůže regeneraci a zmírní podráždění.
V kosmetice se dívejte po ingrediencích jako je:
- měsíček
- včelí vosk
- bambucké máslo
- vitamín E
- kokosový olej
- levandule
- kakaové máslo
- olivový olej
Doplňující tipy pro podporu kojení
- Čím více kojíte, tím více prsa produkují mléka. Pokud je to tedy možné, zkuste kojit co nejčastěji.
- Mezi krmením použijte odsávačku - kdykoliv vám po kojení zbude mléko, kojení přeskočíte, nebo dáte dítěti příkrm, odsajte přebývající mléko z prsu.
- Během kojení přiložte dítě nejdřív k jednomu prsu, a jakmile začne se sáním zpomalovat nebo přestane, přiložte ho k druhému prsu. Takto rovnoměrná stimulace prsou pomáhá zvyšovat produkci mléka a množství obsaženého tuku v mléku.