Chcete se na podzim vyhnout chřipkám a nachlazení? Víc se smějte, odpočívejte a vyhraďte si čas sami na sebe. Psychická pohoda se totiž výrazně podílí na schopnosti našeho těla, odolat zákeřným bacilům.
Doba stresová
Období, kdy vyměňujeme tílka za svetry s sebou obvykle přináší vlnu nachlazení, chřipek a viróz. Současně tomu nahrává i přechod z letní dovolenkové nálady zpátky do zaměstnání, kdy jsme namísto palem a racků obklopeni starostmi a hromadami úkolů.
Vlivu stresu na zdraví se vědci v posledních pár desítkách let intenzivně věnují. V jedné ze studií byla například měřena činnost mozku při tom, co bylo účastníkům řečeno, aby si vzpomněli na nejlepší a nejhorší chvíle svého života. Poté byla účastníkům naočkovaná vakcína proti chřipce. Ti, kteří při vzpomínání zažívali nejintenzivnější negativní emoce, získali při očkování až o 50 % méně protilátek.
Jak stres ovlivňuje naše zdraví?
Stres je přirozenou reakcí našeho těla na nebezpečí. To může přicházet z mnoha různých zdrojů. Paradoxně v moderním světě, kdy nebezpečí nepředstavuje boj o přežití, stresu není o nic míň, než v dobách, kdy tomu tak bylo. Nahradilo ho uspěchané tempo dnešní doby a hektický životní styl.
Během stresu se zvyšuje náš krevní tlak, zrychluje se tep a do akce se zapojují stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin.
Kortizol v malých dávkách pomáhá redukovat zánět v těle. Při dlouhodobé vysoké míře stresu si ale tělo na kortizol zvykne, a začne zvesela spouštět větší množství zánětlivých procesů. Současně kortizol (až na polovinu) snižuje počet bílých krvinek, které mají za úkol ničit patogeny - škodlivé viry, bakterie a parazity.
Ve výsledku náš imunitní systém není schopen normálně reagovat na vetřelce zvenčí a snadno ho přemůže jakýkoliv bacil, poletující okolo.
Podpořte svou imunitu “přes hlavu”
Nejen samotný stres negativně ovlivňuje naše zdraví. Stejně tak naši imunitu oslabuje i dlouhodobý smutek, zlost nebo pocit osamělosti - a to obzvlášť v případě, že tyto emoce necháváme schované hluboko v sobě. Je proto důležité, naučit se své emoce volně vyjadřovat a nebát se s nimi svěřit.
Pravidelná meditační cvičení (ať už ve formě tichého sezení, tance nebo třeba qi gongu či tai chi) nebo psaní deníku vám mohou pomoct emoce lépe pochopit a zpracovat.
Základem je tak vyhradit si čas na sebe sama a naučit se vědomě v každodenním shonu zastavit - dřív, než nás nechtěně zastaví nemoc.
Vytvořte si sebe-pečující rutinu
S péči o svou duševní pohodu můžete začít jednoduchými, malými krůčky. Vytvořte si každodenní ranní a večerní rutinu, při které na chvíli pustíte starosti z uplynulého dne a naladíte se zpátky na sebe. Rutina tak může obsahovat třeba:
✶ Jemné protažení nebo jógu
✶ Váš kosmetický rituál
✶ Krátké dechové/meditační cvičení - tipy na 4 praktické techniky najdete v tomto článku
✶ Psaní deníku
✶ Čtení pár stránek knížky
TIP: Korejský krásy rituál s luxusní kosmetikou Yage
Luxusní česká přírodní kosmetika Yage Organics nabízí produkty sestavené podle tradičního korejského rituálu krásy. Ten se skládá z 10 kroků, během kterých pleť důkladně očistí, hydratuje, vyživí a zbaví drobných nedokonalostí.
Posilněte své zdraví vůní
Příjemný způsob, jak zbavit tělo i mysl stresu a napětí, je pomocí aromaterapie. Éterické oleje pomáhají zklidňovat nervový systém, zmírňují negativní emoce a přináší stav uvolnění a vnitřního klidu.
Levandule
✔︎ Snižuje krevní tlak a zpomaluje tep při stresové situaci
✔︎ Ulevuje od úzkosti i lehké deprese
✔︎ Zbavuje pocitu viny, lítosti a vnitřní bolesti
✔︎ Přináší uvolnění a pomáhá při nespavosti
Bergamot
✔︎ Má zklidňující i stimulující účinky
✔︎ Pomáhá při depresi a úzkosti
✔︎ Redukuje stresové hormony
✔︎ Přináší energii, radost a dobrou náladu
Růže
✔︎ Podporuje sebelásku
✔︎ Zbavuje bolestí hlavy
✔︎ Urovnává výkyvy nálad
✔︎ Uvolňuje zlost a smutek
Neroli
✔︎ Působí jako přírodní antidepresivum
✔︎ Uvolňuje podrážděnost a nevyjádřenou zlost
✔︎ Přináší radost a naději
✔︎ Pomáhá při únavě a nespavosti během PMS